Pozwól nam zaopiekować się Twoim uśmiechem!
Odwiedź nas

Rewolucji 1905 r.
64a lokal 9, Łódź

Zadzwoń

42 688 91 74 lub
+48 575 130 801

Godziny pracy

Pon - Czw, 10:00 - 18:00
Pią, 10:00 - 16:00

Aktualności

Starter / Aktualności / Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe

Proteza stomatologiczna jest ciałem obcym uzupełniającym utracone tkanki w jamie ustnej. Odtwarza ona zniszczone części zębów, utracone zęby oraz upośledzone funkcje jamy ustnej(żucie, mowa), poprawia estetykę pacjenta jednocześnie rehabilitując jego aparat żucia.


 


Każdy nawet najmniejszy brak zęba prowadzić może do:


   • pochylania się lub przesuwania zębów sąsiednich

  • wysuwania się zębów przeciwstawnych

  • patologicznego starcia i rozchwiania zębów resztkowych

  • zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych


 


W związku z tym należy jak najszybciej uzupełniać braki zębowe. W zależności od warunków w jamie ustnej planuje się różne uzupełnienia protetyczne.


 


Wyróżniamy:


   • protezy stałe – wkłady, korony i mosty protetyczne, które są zamocowane trwale na zębach własnych pacjenta

  • protezy ruchome – protezy osiadające częściowe i całkowite, protezy nakładkowe i szkieletowe, które są wyjmowane z jamy ustnej przez pacjenta.


 


Protezy szkieletowe to protezy uzupełniające częściowe braki w uzębieniu, które z różnych przyczyn nie kwalifikuje się pod uzupełnienia mostami.
Są to protezy metalowo-akrylowe. Podstawową częścią jest konstrukcja metalowa odlana w całości, idealnie do kształtu podłoża jamy ustnej pacjenta. Dzięki temu płyta podniebienna jest maksymalnie ograniczona w stosunku do płyty akrylowej w protezach osiadających, co daje duży komfort użytkowania.
Dodatkowo szkielet metalowy zaopatrzony jest w wypustki metalowe opierające się na powierzchniach żujących zębów pacjenta co powoduje fizjologiczny sposób przenoszenia sił zgryzowych na błonę śluzową i kości wyrostka zębodołowego, tzn. przez zęby a nie ugniatając błonę śluzową i doprowadzając do osiadania protezy- niekorzystne zjawisko.


 


Elementami utrzymującymi protezy szkieletowe są metalowe klamry. Są one sprężyste co sprzyja lepszemu utrzymaniu się na zębach, nie powodując spadania podczas jedzenia. Są one mało kosmetyczne ale obecnie można je zastąpić precyzyjnymi elementami mocującymi jak zatrzaski, zasuwy. Wymagane jest wtedy okoronowanie własnych zębów pacjenta co daje bardzo dobry efekt kosmetyczny, większy komfort użytkowania ale zwiększa koszty wykonania pracy protetycznej.


 


W przypadku pacjentów z paradontozą wykonuje się szynoprotezy. Są to protezy szkieletowe jednocześnie stabilizujące rozchwiane zęby. Mają one bardziej rozbudowane klamry, które trzymają zęby i nie pozwalają na nadmierne ruchy boczne i przednio-tylne. Powodują one spowolnienie a czasem zatrzymanie procesu utraty zębów zaatakowanych przez paradontozę. Te dodatkowe elementy trzymające są metalowe ale umieszczone od strony wewnętrznej jamy ustnej przez co są niewidoczne przy normalnym użytkowaniu protez.


 


W przypadku utraty zęba własnego możliwe jest dostawienie brakującego zęba do protezy co umożliwia dalsze jej użytkowanie. Do stosowania protez szkieletowych nie ma przeciwwskazań. Jest to najlepsze uzupełnienie protetyczne wśród protez ruchomych. Protezy szkieletowe są trwałe, nie łamią się i nie pękają, metal zapewnia dużo większą trwałość przy dużo mniejszych wymiarach.


 


Przed wykonaniem protezy szkieletowej należy usunąć kamień i osad nazębny oraz wyleczyć próchnicę.


Powiązane: Protezy szkieletowe Łódź, Protezy szkieletowe w Łodzi, Protezy szkieletowe Retkinia, Protezy szkieletowe tanio.

HAUSCLINIC.PL oraz MOJDENTYSTA24.PL
Wszystkie prawa zastrzeżone.