Odbudowy kompozytowe

Bonding - odbudowa zębów kompozytem
Bonding to metoda odbudowy zębów oraz pokrywania powierzchni przebarwionych zębów, w celu nadania złamanym lub zniekształconym koronom, ładnego i równego wyglądu. Technika ta nazywana jest nieinwazyjną, gdyż wymaga preparacji zęba tylko w minimalnym stopniu. Bonding wykorzystuje żywice kompozytowe.


Na czym polega bonding?

Termin "bonding" wywodzi się od sposobu aplikowania wypełnień kompozytowych w tkankach twardych zębów. Jest to proces łączenia wypełnienia kompozytowego z tkankami twardymi zęba i składa się z:

1. wytrawienia szkliwa delikatnym kwasem;

2. nałożenia żywic kompozytowych na wytrawione tkanki;

3. nałożenia właściwego kompozytu.
Bonding kompozytowy: kto wybiera tę metodę?

Pokrywanie zębów kompozytem (bonding kompozytowy) wykonuje się w wielu przypadkach. Głównie wybiera się go z powodów ekonomicznych (takie uzupełnienie jest wielokrotnie tańsze niż dowolne uzupełnienie protetyczne - licówki porcelanowe, korony i inne).

Wykonuje się go również wtedy, gdy nie mamy czasu (pacjent musi jutro wyjechać, a chce mieć ładniejsze zęby). Czasami wypełnienie kompozytem stosuje się jako uzupełnienie tymczasowe (na czas dłuższej terapii, aby szybko poprawić uśmiech).

Używa się takich rozwiązań również wtedy, gdy pacjent nie zgadza się na leczenie protetyczne, a zastosowanie wypełnień kompozytowych nie wpłynie negatywnie na zdrowie pacjenta.
Bonding kompozytowy: zabieg

Jak przebiega zabieg poprawienia wyglądu zęba przy pomocy żywicy kompozytowej? Najpierw przednia część zęba zostaje nieznacznie zmniejszona, aby „nowy” ząb nie był zbyt duży. Następnie, przy pomocy łagodnego kwasu, w powierzchni zęba wytrawia się mikroskopijne rowki. Wówczas żywicę kompozytową, której kolor jest dopasowany do koloru otaczających zębów, nakłada się na ząb, nadaje jej odpowiedni kształt, utwardza przy pomocy specjalnego światła, a na koniec wygładza i poleruje.