Endometr – Jak działa endometr?

Co to jest endometr?

Endometr to niewielkie urządzenie, które składa się z wyświetlacza, sygnalizatora oraz dwu elektrod (czynnej i biernej). Elektroda czynna jest zamontowana na pilniku endodontycznym wprowadzanym podczas pomiaru do kanału zęba, natomiast elektrodę bierną w kształcie klipsa zakłada się na wargę pacjenta. Po dotarciu pilnika do otworu fizjologicznego, czyli przewężenia wewnątrz kanału korzeniowego, do którego sięga właściwa miazga, uruchamia się sygnalizator świetlny albo dźwiękowy. W tym samym czasie na ekranie endometru zostaje wyświetlona skala wyników, informująca stomatologa, na jakiej głębokości znajduje się pilnik. 

Dodatkowe funkcje endometru

Niektóre endometry najnowszej generacji posiadają również funkcje Root Vizard, dzięki której można obserwować przesuwanie się narzędzia wzdłuż opracowywanego kanału oraz funkcję Root Zoom umożliwiającą wyświetlanie na ekranie powiększonego obrazu przywierzchołkowej części zęba.

Endometr

Po co stomatologowi potrzebny jest endometr?

Mierzenie długości kanału za pomocą endometru jest całkowicie nieuciążliwe dla pacjenta i nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. Ponadto w trakcie zabiegu pomiar można wiele razy powtarzać, dzięki czemu możliwe jest prawidłowe opracowanie kanałów bez konieczności kilkukrotnego wykonywania zdjęć radiologicznych. 

Zalety endometru

Badanie za pomocą endometru w żaden więc sposób nie obciąża pacjenta, co jest istotne zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży oraz małych dzieci.

 Endometr

Leczenie chorób miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych wymaga wiedzy, doświadczenia oraz niezawodnego i nowoczesnego sprzętu. Do wysokiej klasy wyposażenia należy zatem zaliczyć endometr stomatologiczny, aparat do endodoncji oraz wiele innych artykułów, które stanowią niezbędne wyposażenie każdego gabinetu dentystycznego. Wszystkie narzędzia stomatologiczne powinny pochodzić od renomowanych producentów, dzięki czemu będą mogły stanowić gwarancję najwyższej jakości i wieloletniego użytkowania. Pomiary nie powinny być nieuciążliwe w żaden sposób z punktu widzenia pacjenta, powinny za to umożliwić uzyskanie bardzo precyzyjnych danych, bez konieczności wykonywania zdjęć rentgenowskich.

Wysokiej klasy endometr stomatologiczny to nieoceniona pomoc w endodoncji

Endometr

Dobry endometr to taki dzięki któremu pomiar dokonany może być w każdych warunkach zabiegowych, a jego rezultat przedstawiony w wygodny sposób. Powinien umożliwić stworzenie wizualizacji ilustrującej ruch instrumentu pomiarowego wewnątrz korzenia. Wielkie znaczenie ma także bezproblemowa, intuicyjna obsługa i łatwość sterylizacji wymagających tego elementów. Wykorzystując tak zaawansowany endometr stomatologiczny dentysta bez trudu zadba o doskonałą precyzję zabiegu.