Co to są licówki?

Czym są licówki?

Licówki to bardzo cienkie płatki porcelany mocowane na licowej (wargowej i policzkowych) stronach zębów.

Założenie jednej tradycyjnej licówki najczęściej wiąże się z preparacją (oszlifowaniem) zęba, ze względu na to, że każda, nawet najcieńsza licówka, dodaje zębowi objętości i bez preparacji, ząb taki wystawałby z łuku. Wyjątkiem jest ząb cofnięty, który nie będzie takiej operacji potrzebował.

Zdjęcie jamy ustnej obrazujący stan przed zabiegiem i stan po zabiegu.

Czy szlifowanie zębów pod licówki jest niezbędne?

Nie, ponieważ są licówki, które nie wymagają oszlifowania zęba. To licówki addytywne. Są to cienkościenne licówki napalane na folii platynowej oraz nowość w Polsce – licówki GlamSmile (w USA znane pod nazwą Lumineers). Licówki takie nie wymagają preparacji, czasami jednak wymagają delikatnego polerowania zęba.

Od czego zależy wybór licówek?

Każdy pacjent przed kwalifikacją do zabiegu przechodzi u nas ewaluację warunków zgryzowych, pozwalających na techniczne dopasowanie metody, co również ma niebagatelne znaczenie dla trwałości licówek.

Właściwie zakwalifikowany pacjent z odpowiednią płaszczyzną zgryzu może cieszyć się licówkami bezterminowo. Na każdą pracę protetyczną nasze laboratoria oferują trzyletnią gwarancję w warunkach zgodnego z przeznaczeniem użytkowania licówek (brak mechanicznych urazów, zgryz wolny od problemów okluzyjnych).

Ile założyć licówek?

Nie ma na to reguły. Licówki addytywne (m.in. GlamSmile zakłada się na nie mniej niż 8 zębów w łuku), licówki cienkościenne napalane na folii platynowej i tradycyjne (wymagające preparacji) mogą być zakładane na mniejszą liczbę zębów.

Licówki te pozwalają na pełną kontrolę wyniku końcowego (kształtu) zębów (na etapie planowania pacjent może obejrzeć komputerowe wizualizacje swojego uśmiechu), wszystkie inne metody nie pozwalają na tak dokładne planowanie wyglądu na podstawie wizualizacji.

Przygotowanie do zabiegu

Wszystkie zęby przed zabiegiem powinny zostać wyleczone. Ten etap może zająć od jednej do wielu wizyt, zabieg zakładania licówek wymaga pobrania wycisków, wykonania wizualizacji (komputerowych bądź woskowych), zatwierdzenia wyniku przez pacjenta i wizyty podczas której licówki zostaną zacementowane. Trudno jest zatem bez konsultacji odpowiedzieć ile czasu może zająć uzyskanie satysfakcjonującego efektu równoznacznego z zacementowaniem zaakceptowanych licówek. Na każdym etapie możemy osiągać jak najlepsze wyniki szybko, ponieważ mamy duże doświadczenie w estetycznych korektach uśmiechu za pomocą licówek. Współpracujemy z 6 laboratoriami, w tym z wyspecjalizowanymi technikami stomatologicznymi, z którymi możliwe są dodatkowe konsultacje w obecności pacjenta.

Gdzie zrobić licówki?

Oczywiście ze względu na lokalizację w której przyjmujemy do naszego gabinetu, można powiedzieć, że najbliżej będą miały osoby które myślą o zrobieniu licówek w centrum łodzi. Licówki w łodzi można wykonać profesjonalnie i tanio jeśli zęby są zdrowe a ich struktura i wytrzymałość na to pozwalają. Wtedy można mówić o fakcie, że można je zrobić tanio.