Naprawa protez zębowych

O co chodzi z protezami zębowymi?

Każdy, kto korzysta z protez zębowych ten wie, jak ważne jest ich właściwe funkcjonowanie dla codziennego komfortu i pewności siebie. Ale co zrobić, gdy proteza ulegnie uszkodzeniu? W tym artykule omówimy różne rodzaje protez zębowych, kroki do podjęcia w przypadku uszkodzenia, kto zajmuje się naprawą protez oraz koszty związane z naprawą i wymianą.

Jakie protezy zębowe wyróżniamy?

Rozróżniamy wiele protez zębowych ale wyróżniamy przede wszystkim dwa główne rodzaje:

Protezy całkowite (szczękowe)  – zastępują wszystkie zęby w jednej lub obu szczękach i są używane przez osoby, które straciły wszystkie swoje zęby.

Protezy częściowe – protezy te są używane przez osoby, które straciły tylko niektóre zęby, pozostawiając naturalne zęby w jamie ustnej.

Nieistotne, czy korzystasz z protezy całkowitej czy częściowej, uszkodzenia mogą się zdarzyć. W takich przypadkach ważne jest, aby szybko podjąć działania naprawcze.

Co zrobić jak proteza ulegnie uszkodzeniu?

Jeśli Twoja proteza zębowa ulegnie uszkodzeniu, nie wpadaj w panikę. W zależności od rodzaju uszkodzenia, istnieje kilka możliwości naprawy:

– Naprawa samodzielna 

W przypadku drobnych uszkodzeń, takich jak pęknięcia czy złamania elementów, można spróbować dokonać naprawy samodzielnie za pomocą specjalnych klejów dentystycznych dostępnych w aptekach.

– Wizyta u dentysty

Jeśli uszkodzenie jest poważniejsze, konieczna może być wizyta u dentysty lub protetyka. Specjalista oceni zakres uszkodzenia i podejmie odpowiednie działania naprawcze.

– Naprawa w pracowni protetycznej

Niektóre większe uszkodzenia wymagają profesjonalnej naprawy w pracowni protetycznej. Tam doświadczeni technicy zajmują się naprawą protez, stosując zaawansowane techniki i materiały. 

Technik protetyk naprawiający protezę zębową w swojej pracowni

Kto naprawia protezy zębowe i jak przebiega taka naprawa?

Naprawą protez zębowych zajmują się zarówno dentyści, jak i technicy protetycy. Po dokładnej ocenie uszkodzenia, specjalista podejmuje decyzję co do najlepszego sposobu naprawy. W przypadku naprawy w pracowni protetycznej proces może obejmować:

– Ocena uszkodzenia i planowanie naprawy. – Usunięcie uszkodzonej części protezy. – Naprawa lub wymiana uszkodzonych elementów. – Dostosowanie protezy do odpowiedniego dopasowania i komfortu. – Testowanie protezy pod kątem funkcjonalności i estetyki.

Jakie są zatem koszty naprawy protezy zębowej?

Koszty naprawy protez zębowych mogą się różnić w zależności od stopnia uszkodzenia oraz miejsca, w którym dokonuje się naprawy. Oto przybliżone widełki cenowe na tle polskich miast:

– Naprawa protezy 

Koszty naprawy drobnych uszkodzeń mogą wynosić od 100 do 300 złotych.

– Wymiana elementów protezy

Jeśli konieczna jest wymiana większych elementów, koszty mogą wynosić od 300 do 800 złotych.

– Naprawa w pracowni protetycznej: 

Bardziej skomplikowane naprawy, wymagające zaawansowanych technik i materiałów, mogą kosztować od 500 do 1500 złotych.

Jednakże, gdy uszkodzenie protezy jest poważne i kosztowna naprawa nie jest opłacalna, może być rozważana wymiana całej protezy. Koszty nowej protezy zębowej wahają się od 1000 do nawet 5000 złotych, w zależności od rodzaju protezy i materiałów użytych do jej wykonania.

Naprawa protez zębowych jest ważnym procesem, który zapewnia komfort i funkcjonalność użytkownikom. W razie uszkodzenia protezy zaleca się szybką reakcję i skorzystanie z usług doświadczonych specjalistów. Koszty naprawy mogą się różnić, dlatego warto zasięgnąć kilku wycen, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla swoich potrzeb i budżetu. Niezależnie od rodzaju uszkodzenia, profesjonalna naprawa protezy może przywrócić uśmiech i pewność siebie użytkownikowi.