Fluoryzacja kontaktowa

Jedną z metod walki z próchnicą u dzieci jest fluoryzacja kontaktowa. Fluor ma olbrzymi wpływ na odpowiedni stan uzębienia. Zasada jego działania jest bardzo prosta. Szkliwo zębów składa się z hydroksyapatytów, które odpowiadają za jego twardość. Fluor wchodzi w reakcje z hydroksyapatytami szkliwa, w wyniku czego powstają związki fluoroapatytowe, które są bardziej odporne na kwaśne środowisko.

To właśnie dzięki fluorowi i zachodzącym za jego sprawą reakcjom, zęby zyskują ochronę przed demineralizacją szkliwa, a w efekcie przed próchnicą. Ponadto fluor powoduje remineralizację zmian szkliwa Fluoryzacja kontaktowa polega na lakierowaniu lub piankowaniu  zębów specjalnymi preparatami fluorowymi. Może ją przeprowadzić jedynie wykwalifikowany personel w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Zabieg jest bezbolesny i polega na zaaplikowaniu na oczyszczone zęby preparatów zawierających odpowiednią  dawkę fluoru.

Dzięki tym zabiegom powodujemy zwiększenie twardości szkliwa, a tym samym uodpornienie jego na czynniki zewnętrzne, mechaniczne oraz zwiększamy odporność szkliwa na próchnicę. Tą drogą możemy osiągnąć redukcję próchnicy.